RIPSMELIIM - KOSMEETIKATOODE?

Ripsmepikenduste paigaldamisel on ohutus ülioluline. See kehtib eriti ripsmeliimide kohta, mida kantakse silmaümbruse tundlike piirkondade lähedusse.

Oluline on olla teadlik võimalikest riskidest, mis on seotud mõnedes liimainetes leiduvate kemikaalidest. Kasutades ohutumaid tooteid, saate olla kindlam, et see ei kahjusta tervist.

Euroopa Liidus ripsmeliimi ei loeta kosmeetikatooteks (Euroopa Komisjoni kosmeetikatoodete määruse nr1223/2009 versiooni 5.3 käsiraamatu uus versioon) Ripsmeliim on kemikaal, millele rakenduvad kemikaalide puhul kehtivad seadused ja nõuded sh tuleohutunõuded.

Ripsmeliim koosneb mitmest erinevast ainest, mida me kasutame silmade lähedal. On hea teada liimi koostisosi ja mis on nende ülesanne liimi koostises.

Ripsmeliimi põhikoostisained

Liimi põhi koostisaine on tsüanoakrülaat.

On olemas viite tüüpi tsüanoakrülaati:  Ethyl Cyanoacrylate, Methyl Cyanoacrylate, Butyl Cyanoacrylate, Alkoxy Cyanoacrylate, Metoxy Cyanoacrylate.

Tsüanoakrülaadid, nagu etüül-, metüül- ja butüültsüanoakrülaat, on kõige enim kasutusel ripsmelimides nende tugevate sidumisomaduste ja kiire kuivamisaja tõttu.

Kõige sagedamini kasutatakse etüültsüanoakrülaati (Ethyl). Selle kuivamisaeg on kiire ja nakkuvus tugev, kuid aur ja lõhn võivad olla mõne inimese jaoks üsna tugevad ning põhjustada allergilist reaktsiooni.

Metüültsüanoakrülaat (Methyl) on teist tüüpi tsüanoakrülaatliim, mida samuti ripsmeliimides kasutatakse. Sellel on sarnased omadused etüültsüano-krülaadiga, nagu kiire nakkuvus ja vastupidavus. Sõltuvalt koostisest võivad olla veidi erinevad omadused.

Butüültsüanoakrülaat (Butyl)- see tsüanoakrülaatliim on vähem levinud. Sellel on sarnased sidumisomadused etüül- ja metüültsüanoakrülaadiga, kuid viskoossus ja kuivamisaeg võivad erineda.

Stabilisaatorid

Stabilisaatorid mängivad ripsmepikendusliimi puhul üliolulist rolli, aidates säilitada liimi konsistentsi, vastupidavust ja säilivusaega, vältides selle riknemist aja jooksul. Stabilisaatorid aitavad takistada liimi enneaegset polümerisatsiooni/kõvenemist enne selle ripsmetele kandmist. See tagab, et liim püsib vedel ja töödeldav kuni niiskusega kokkupuuteni.

Peamised ripsmeliimides leiduvad stabilisaatorid:

Kõige tuntum on PMMA ehk polümetüülmetakrülaat (Poly). PMMA on sünteetiline polümeer, mida  kasutatakse ripsmepikendusliimis tsüanoakrülaadi tugevdamiseks ja mis vastutab pikenduste loomulikele ripsmetele kinnitumise (kleepumise) eest. Mida rohkem on seda liimis, seda tugevam see on. Koos  tsüanoakrülaadiga tagavad nad liimi kõige olulisemad omadused nagu kiire kuivamise ja pikajalise sideme loomulike ja kunstripsme vahel.

Isobutylene/ Isoprene Copolymer annab ripsmepikendustele elastsuse peale liimi kõvenemist. Selle paindlikkus võimaldab ripsmepikendustel liikuda koos loomulike ripsmetega ja aitab vältida pikenduste jäikust või ebamugavustunnet.

Butylated Hydroxytoluene (BHT): BHA (Butylated Hydroxyanisole) on kosmeetilise kvaliteediga stabilisaator – see hoiab ära teatud koostisosade lagunemise liimis, aidates säilitada selle konsistentsi ja tõhusust. Samuti aitab see vältida liimi muutumist kasutuskõlbmatuks, pikendades liimi säilivusaega.

BHA on uuem suund kosmeetikatööstuses, mis on hakanud asendama Hydroquinone ja mis on tunduvalt ohutum nahale ja silmadele, vähendades märkimisväärselt ärrituse või allergiliste reaktsioonide võimalust.

Hydroxypropyl Methacrylate (HPMA): HPMA-d kasutatakse mõnikord ripsmepikendusliimide stabilisaatorina, et parandada liimsideme paindlikkust ja vastupidavust. See võib parandada liimi üldist jõudlust ning tagada ripsmepikenduste ja naturaalsete ripsmete vahel tugeva ja kauakestva sideme.

Hydroquinone (hüdrokinoon)  on kemikaal, mida kasutatakse laialdaselt ripsmeliimides, et vältida polümerisatsiooni niiskusega kokkupuutel. See aitab säilitada liimi stabiilsust ja säilivusaega, takistades enneaegset kõvenemist. Kuigi see on stabiilsuse seisukohalt kasulik, tekitab see mitmeid tervise ja keskkonnaprobleeme, eriti kui arvestada, kui lähedal on tooted silmadele.

Hüdrokinoon võib ärritada nahka ja silmi, põhjustades punetust, põletikku ja sügelust. Isegi väikesed ripsmeliimide kogused võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, eriti tundlike silmadega inimestel. Tihti arvatakse, et Cyanoacrylate põhjustab ärritust, kuid põhjuseks võib olla hüdrokinoon.

Hüdrokinoon lisaks inimeste tervisele tekitab ka keskkonnariske. See on klassifitseeritud keemiliseks saasteaineks, mis on eriti kahjulik veeökosüsteemidele.

Hüdrokinoon on Euroopa Liidus keelatud kasutada kosmeetikatoodetes. Kuna aga ripsmeliimi ei loeta kosmeetikatooteks, siis sellele ei kehti samad määrused ja piirangud nagu kosmeetikatoodetele. Ripsmeliimide puhul tekib probleem siis, kui esineb suurtes kontsentratsioonides.

2017. aastal kosmeetika-, tualett- ja parfümeeriatoodete assotsiatsioon (CTPA) eemaldas Euroopa turult ripsmeliimid, mille koostisainete hulka kuulus Hydroquinone, vaatamata sellele, et see sisaldus ohututes kogustes ja liimi ei loetud kosmeetikatooteks.

Kuigi hüdrokinooni peetakse üldiselt kosmeetikatoodetes kasutamiseks ohutuks, kui see on madalas kontsentratsioonis, võib see pikema kokkupuute aja korral põhjustada terviseriske.

Liimi koostises on ka tahm (Carbon black), mis annab liimile süsimusta värvuse. Seda koostisainet kasutatakse ainult mustades liimainetes. Kuna mõned inimesed on tahma suhtes allergilised, siis tuleb nende puhul kasutada läbipaistvat liimi.

Osad liimid sisaldavad ka lateksit. Väike kogus lateksit aitab tõsta liimi vastupidavust kokkupuutel vee ja õlipõhiste toodetega. Lateks põhjustab samuti mõnedel inimestel allergilisi reaktsioone, seetõttu on juba paljud liimid lateksi vabad.

Kokkuvõtteks võib öelda, kasutage liime, mille koostisosadest olete teadlikud, need on ohutumad teile kui ka teie kliendile. Ripsmetehnikuna peate teadma, mida te oma kliendile ripsmetele määrite

Sherilyn Karola Piire

19.03.2025

Scroll to Top